Türkmenistan Tarihi ve Bölgeleri
Anasayfa Türkmenistan Tarihi ve Bölgeleri

Türkmenistan Tarihi ve Bölgeleri

TÜRKMENİSTAN GEZİ REHBERİ

Türkmenistan Uçak Bileti

En ucuz Türkmenistan uçak bileti satın almak ve Türkmenistan uçak bileti rezervasyonu yapmak artık çok kolay. www.turkmenistanhavayolu.com web sitemizde yer alan uçak bileti arama motorunda Türkmenistan Uçak Bileti yazarak iki adım da Türkmenistan uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz. Gün ve ay içinde Türkmenistan  en uygun uçak biletlerini bulabilir ve kolaylık Türkmenistan uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Türkmenistan en uygun uçak biletleri hangi saat ve günler de olduğunu öğrenmek için sefer listesinde ileri ve geri seçenekleri ile detaylı Türkmenistan uçak bileti araması yapabilirsiniz.  En uygun Türkmenistan uçak seferleri ve en ucuz Türkmenistan Havaalanı biletleri ekranınızda listelenir. Pratik ve hızlı bir şekilde Türkmenistan bilet satın alma işlemine geçebilirsiniz. 

Türkmenistan Uçak Bileti seçeneklerini listeleyip yolcu sayısını belirledikten sonra Türkmenistan uçak biletinizi kredi kartı yada para kartı ile 3D güvenli alışveriş yöntemi ile satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile alışverişlerde peşin fiyatına taksit seçenekleri sunulmaktadır. Yolcularımızın güvenliği açısından web sitemizden 3D’siz alışveriş yapılmamaktadır. Türkmenistan uçak bileti satın aldıktan sonra mail adresinize Türkmenistan uçak bileti detayları iletilecektir. Ayrıca cep telefonunuza da sms olarak Türkmenistan uçuş detayları gönderilecektir. 

Türkmenistan uçak biletini telefonla satın almak isteyen yolcularımız 7 gün 24 saat 444 34 97 yada 0 212 603 53 00 nolu ücretsiz çağrı merkezi telefonunu arayarak işlemlerini yaptırabilirler.

Türkmenistan Hakkında

Türkmenistan, Orta Asya’da 488 kilometrekarelik bir alana kurulmuştur. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanmıştır. Herhangi bir savaş olasılığı veya uluslararası meselelerde tarafsızlık politikası olan Tarafsız Ülkeler arasına katılmıştır. Türkmenistan, Türkiye’nin de dahil olduğu yedi bağımsız Türk devletinden biridir ve TÜRKSOY’un üyesidir. Doğalgaz kaynaklarına sahip olan Türkmenistan bu konuda dördüncü büyük ülkedir. Dünya gaz rezervinin yüzde 12’si Türkmenistan’da bulunur. Kendi vatandaşları elektrik, su ve doğalgaz kaynaklarından ücretsiz yararlanmaktadır.

Cehennem Kapısı olarak anılan ve Karakum Çölü’nün ortasında bulunan 30 metre derinliğe sahip Darvaza Krateri içindeki metan gazı 1971 yılında ateşe verilmiş ve o günden bu güne kadar yanmaya devam etmektedir. Daşoğuz ilinde bulunan Köhne Ürgeç isimli ortaçağ harabeleri, Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan sörf ve su aktivitelerinin yapıldığı Avaza Milli Turizm Bölgesi, beyaz binaların şehri Aşkabat ve burada bulunan Türkmen Halı Müzesi ülkede görülmeye değer yerlerdendir.  Binicilik ile at cinsinin öncüsü olan ülkenin Aşkabat Hipodromu’nu da görülmesi gereken yerler arasına alabilirsiniz.

Türkmenistan başkenti Aşkabat’ta Türkler ve Türkmenlerin ortak atası olan Osmanlı Devleti kurucu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin ismini verdikleri büyük Ertuğrul Gazi Camii bulunmaktadır.

Türkmenistan Başkent ve Şehirleri

Bağımsızlığının ilanıyla birlikte başkent Aşkabat, Beyaz Mermer Şehri olmuştur ve ülkenin en büyük şehridir. Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ise Türkmenistan’ın diğer önemli şehirleridir. Köhne Ürgenç, Daşoğuz ilinin içerisinde bulunan ve Ceyhun Nehri’nin güney kıyısında yer alan Ortaçağ harabelerinin bulunduğu şehirdir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Türkmenistan Nerededir?

Türkmenistan Orta Asya ülkelerinden biridir güneyinde İran batısında Hazar Denizi kuzeyinde Kazakistan kuzeydoğusunda Özbekistan ve güneydoğusunda Afganistan ile komşu bir ülkedir. Marv ise ülkenin dördüncü büyük ve Karakum Çölün de bulunan bir vaha şehri ayrıca İpek Yolu üzerinde yer almasıyla bir sanayi merkezidir.

Türkmenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal çöl iklimine sahip olan Türkmenistan kış mevsiminde çok soğuk, yaz mevsiminde ise çok sıcaktır. Gezmek için en ideal zaman bahar aylarıdır. Nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları rahat hava bakımından sıkıntısız bir gezi sağlayacaktır.

Türkmenistan’a Nasıl Gidilir?

Türkmenistan’a yapılacak yolculuk en rahat ve güvenli olanı elbette ki havayolu ile olan yolculuktur. Türkiye’den Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a her gün aktarmasız direkt uçuşlar bulunabilmektedir. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir.

En ucuz Türkmenistan uçak bileti satın alma işlemlerinizi www.turkmenistanhavayolu.com adresi aracılığı ile kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca 444 34 97 nolu çağrı merkezimizi arayarak en uygun Türkmenistan uçak biletini satın alabilirsiniz.

Türkmenistan Ekonomisi

Dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi olan Türkmenistan’ın ekonomisini büyük ölçüde doğalgaz ve pamuk üretimine göre şekillenmektedir. Doğalgazın bolluğu vatandaşlara yarar sağlamakta ve Türkmen halkına doğalgaz bedava dağıtılmaktadır.

Dünyanın en büyük dokuzuncu pamuk üreticisi olan Türkmenistan’ın sulanabilen alanların yarısı pamuk ekilidir. Çin, Türkiye, Rusya başta olmak üzere pek çok ülkeye pamuk ticareti yapılmaktadır.

Türkmenistan’ın Kısa Tarihi

Bir süre Sovyet Rusya Sosyalist Cumhuriyeti(SSCB) için özerk bir devlet olarak varlığını sürdürmekte olan Türkmenistan sonraki yıllarda eski Buhara ve Harezm Türkmen bölgelerini içine alan Türkmenistan SSCB’nin federal bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti oldu. 1990 yılında Saparmurat Viyazov’un cumhurbaşkanı olmasından sonra 191 yılında bağımsızlığını ilan etti.

Türkmenistan Kültürü

öklerine sahip Türkmenistan şimdiki halkın yaşamında diline de yansımıştır. At binme sporlarında oldukça başarılıdırlar. Dünyanın en güzel atlarına da sahiptirler. Bir çok kişi dağ yamaçlarında at binebilme olanakları için Türkmenistan’ı ziyaret ederler. Yerli halk için ülkede yaşam kolay olarak lanse edilse de ülkeye gelen yabancı ziyaretçiler için aynı durum geçerli değildir. Türkmenistan’ın politik duruşu kendi içinde yaşamayı tercih eden bir ülkedir. Türkmenistan ziyaretçilerine bir takım kurallar koyan ülkede başkentte fotoğraf çekmek, açık alanlarda alkol ve sigara kullanmak, gece 23’ten sonra sokağa çıkılması yasaktır.

1 Mart 2018 Perşembe 14:01:23

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.